CO JE COVID-19?
COVID-19 (z anglického spojení coronavirus disease 2019) je infekční onemocnění, které způsobuje nový koronavirus SARS-CoV-2 (dříve označovaný jako 2019-nCoV), jenž se začal šířit v prosinci 2019 z Číny z města Wu-chan. Označení COVID-19 bylo Světovou zdravotnickou organizací prohlášeno za oficiální 11. února 2020.

COVID-19 je vysoce infekční nemoc. Virus je schopný se přenášet z člověka na člověka a šíří se pomocí kapének při kýchání, kašlání, případně tělesném kontaktu. Světová zdravotnická organizace vydala odhad, že hodnota R0 (tj. přibližně kolik lidí může nakazit jeden infikovaný člověk) se může pohybovat někde v rozmezí 1,4 – 2,5, což je podobné jako u nemoci SARS. Inkubační doba (tzn. doba od nakažení do propuknutí příznaků nemoci) se pohybuje přibližně mezi 2 a 14 dny a i během ní je nemoc infekční.

Na toto onemocnění zatím neexistuje žádná vakcína ani lék, který by účinkoval přímo proti viru. Na potlačení některých příznaků onemocnění je možné zahájit podpůrnou léčbu běžně dostupnými léky. Několika zemím se ale podařilo své pacienty vyléčit pomocí léků na AIDS v kombinaci s léky na chřipku. V Číně byl (cca 21. února 2020) k experimentální léčbě připuštěn lék favipiravir (favilavir), slibné výsledky však měl i remdesivir a chlorochin. V Itálii jsou experimentálně používané: chlorochin, remdesivir, kombinace lopinaviru a ritonaviru pro jejich antivirální účinek, nadále rocilizumab (RoActemra normálně proti revmatoidní artritidě) který modulací cytokínu IL-6 dokáže zmírnit zánět plic v kritických fázích nemoci. V případě COVID-19 se ozývají vedle skutečných lékařů i provozovatelé nejrůznějších forem tzv. alternativní medicíny, kteří proklamují, že jejich přípravek je nějakým způsobem efektivní v terapii nebo v léčbě onemocnění. Americké Národní centrum pro komplementární a integrativní zdraví (NCCIH) varuje, že neexistuje žádný důkaz, že by tyto formy pokusů o prevenci nebo terapii mohly být prospěšné, některé dokonce mohou být nebezpečné.
Dne 6. března 2020 uvedla hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová, že aby se dal člověk považovat za vyléčeného, musí mít dva negativní testy za sebou s odstupem 24 hodin.

[ZDROJ: https://cs.wikipedia.org/wiki/COVID-19]
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat