MÝTY A DEZINFORMACE, KTERÉ SE ŠÍŘÍ INTERNETEM
Co je ještě více nebezpečnější, než samotný nový typ koronaviru COVID-19? Ano, je to šíření nepravdivých informací, kterým bohužel ale část národa věří. Pojďme si některé z nich projít.

POŠTOVNÍ ZÁSILKY Z ČÍNY
Ne, vir se opravdu nešíří skrze poštovní zásilky, které jsou odeslány ze zasažených oblastí.

NOSNÍ KAPKY / RŮZNÁ ANTIBIOTIKA A VIROTIKA
Ne, jako prevence před nákazou toto opravdu bohužel nefunguje.

KOUŘENÍ A PITÍ ALKOHOLU
I když by si to značná část lidí přála, ani toto nefunguje.

ČESNEK
Ne, proti nákaze novým koronavirem nefunguje ani větší množství spořádání česneku.

ZADRŽENÍ DECHU
Podle jedné řetězové zprávy, se dá zjistit nákaza podle toho, zda dokážete zadržet dech na 10 vteřin a pokud ano, nemocní nejste. Tato dezinformace je velmi nebezpečná, protože může v lidech budit milný pocit, že nakaženi nejsou. Podle Hany Roháčové (ponz. red.: primářka Nemocnice Na Bulovce) však zjistit přítomnost viru u člověka není možné. Podle Františka Stejskala (pozn. red.: infektolog Nemocnice Na Bulovce):
„Každý člověk může mít astma, případně jiné onemocnění plic, což mu znemožní takovýto test provést, takže je klidně možné, že to nebude schopný udělat. U koronavirových onemocnění nedochází k plicní fibróze, tam je zánět na plicích, takže zdůvodňovat to plicní fibrózou je nesmysl.“

HORKÁ VODA
Část zpráv také uvádí, že pití velkého množství horké vody dokáže virus zabít a zároveň zamezit vniknutí viru do těla. To je bohužel taktéž lež, protože virus se nenachází u člověka v ústech, ale je vdechnut do těla skrze sliznici.

Prosíme tedy, aby jste kladli důraz na kvalitu informací, které vztřebáváte a informace si ověřovali, než je začnete šířit dále. Pro zdroj informací využijte prosím výhradně ověřené zdroje, jako je například mzcr.cz případně můžete využít náš souhrn informací ze stran politiků, epidemiologů, vlády atp. zde.
DISKUSE